بیت کوین

بیت کوین

به زودی خدمات بیت کوین در این سامانه ارائه خواهد شد

بیت کوین چیست؟
بیت کوین به عنوان یک شبکه و ارز پرداخت جدید شناخته می شود.
بیت کوین به عنوان یک شبکه و ارز پرداخت جدید شناخته می شود. این شبکه تراکنش های خود را همتا به همتا و بدون نیاز به واسطه ها انجام می دهد. یعنی انجام تراکنش ها نیازی به نهاد های متمرکز مثل بانک ها یا موسسات دیگر ندارد. غیرمتمرکز بودن، اصلی ترین تفاوت بیت کوین با ارزهای سنتی است. یک پایگاه داده غیرمتمرکز به نام بلاک چین وجود دارد که بیت کوین روی آن فعالیت می کند.
در حال حاضر بیت کوین در مدت کوتاه محبوب شد و به سرعت در حال فتح قله های ارزش اقتصادی است. بیت کوین بدون اینکه به شرکت های واسطه و یا ثبت نام نیاز باشد، می تواند خیلی سریع و آسان تراکنش ها را انجام دهد. در جهان امروز شرکت های بزرگ و فروشگاه ها در شرف پذیرش خرید با بیت کوین هستند و یا این قابلیت را امکان پذیر کرده اند.
همه تراکنش های بیت کوین دائما در یک دفترکل توزیع شده به نام «بلاک چین» ثبت می گردد. هر کاربر می تواند جزئیات تراکنش های هر کیف پول در بلاک چین را مشاهده کند. تراکنش ها مانند برگه های این دفترکل توزیع شده، در بلاک ها قرار می گیرند. تقریبا هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید از تراکنش ها تولید می گردد و بلاک های پیشین به بلاک چین می پیوندند. پاداش ماینرها برای تایید هر بلاک هم اکنون ۱۲٫۵ بیت کوین است.

در پروتکل مشخص شده بیت کوین، تعداد محدود شده بیت کوین، ۲۱ میلیون است. یعنی زمانی تولید بیت کوین ها متوقف می شود که تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون واحد برسد، و پس از آن بیت کوین ها به گردش می افتند. محدود بودن تعداد بیت کوین ها یعنی تعداد آن ها مشخص است و بعد از آن کسی نمی تواند بیت کوینی چاپ کند. بنابراین بیت کوین ارزی ضد تورمی است. دولت زمانی که در ارزهای سنتی به مشکل بخورد، تعداد زیادی اسکانس چاپ خواهد کرد و این کار از دلایل اصلی تورم به شمار می رود. از دلایل رشد بیت کوین هم می توان به کمیاب بودن آن اشاره کرد.

تعداد زیادی از پژوهشگران اقتصادی، از بیت کوین به عنوان بنیان گذار آزادی در همه زمینه ها یاد می کنند. آن ها عقیده دارند هنگامی که پول خصوصی شود و شبکه پولی بدون خطا در اختیار مردم قرار گیرد، دیگر مراحل آزادی هم خود به خود حل می شوند.

بیت کوین چگونه کار می کند؟
انتقال وجوه با پول سنتی از حسابی به حساب دیگر به بعضی از سازمان های واسطه نیاز دارد. اما کار بیت کوین کاملا متفاوت و بدون واسطه است. در پروتکل بیت کوین، اعتماد از سازمان ها و انسان ها به کامپیوترها انتقال یافته است. احتمال اشتباه توسط انسان ها و سازمان های واسطه خواسته یا ناخواسته وجود دارد، اما کامپیوترها اشتباهات انسانی و احساسات ندارند.

به طور کلی تمام تراکنش های دیجیتالی (متمرکز یا غیرمتمرکز)، برای اینکه انجام شوند به تایید نیاز دارند. زمانی که میخواهید پولی از طریق بانک ارسال کنید، در واقع یک پروسه طی می شود به اینصورت که سیستم در مرحله اول موجودی حساب بانکی شما را بررسی می کند و اگر با مبلغ تراکنش مقارن بود، در مرحله بعد، از موجودی حسابتان کم کرده و به حساب دیگر اضافه می کند.

اما همانطور که گفته شد، بیت کوین به صورت غیرمتمرکز فعالیت می کند و واسطه هایی از قبیل بانک در این شبکه حذف شده اند. بنابراین کامپیوترها در سراسر شبکه مسئولیت تایید تراکنش ها را بر عهده دارند. بیت کوین ها در فضایی به اسم wallet یا کیف پول جمع آوری می شوند. کیف پول به حساب بانکی شبیه است اما تحت کنترل هیچ واسطه ای نیست و به خودتان تعلق دارد.

تصور کنید با بیت کوین قصد دارید پولی را منتقل کنید. کافیست آدرس کیف پول شخص دیگر را دریافت کنید و تراکنش را انجام دهید. مقدار بیت کوین از آن تراکنش به شبکه وارد می شود اما در این مرحله سیستم های کامپیوتری، محاسبات تراکنش را انجام می دهند و دیگر کاری توسط بانک ها یا شرکت های واسطه انجام نمی شود.

در پروتکل بیت کوین، از سراسر جهان اشخاص متفاوت کامپیوترهای قدرتمندی در اختیار شبکه قرار می دهند. اما این کار تنها برای کمک به شبکه بیت کوین توسط این اشخاص انجام نمی شود بلکه از کسانی که کامیپوترهایشان را در اختیار شبکه قرار می دهند به عنوان ماینر یا استخراج کننده یاد می شود. بیت کوین های جدیدی به ازای محاسبات و تایید تراکنش ها تولید می شوند که متعلق به ماینرهای شبکه خواهند بود یا به بیان دیگر استخراج بیت کوین توسط ماینرها انجام می شود.

راه های تهیه بیت کوین
به طور کلی راه های بدست آوردن بیت کوین به شرح زیر است:
– به کار بردن روش پرداخت بیت کوین و فروش کالا و خدمات به اشخاص دیگر
– دریافت بیت کوین به عنوان دستمزد
– خرید از صرافی ها و مبادله گرهای آنلاین
– مبادله به صورت مستقیم
– استخراج بیت کوین